Obsah článku
princip kontokorentního úvěru je velice jednoduchý. Máte v bance účet s nějakým obratem, chodí vám tam výplata, platíte z něj nájemné a další pravidelné platby, jste seriózní klient. Proto vám banka nabídne možnost čerpat finanční prostředky tzv. do mínusu, což v praxi znamená, že můžete utratit i peníze, které vám nepatří. Podmínky přitom bývají nastaveny velice jednoduše, většinou musíte debet jednou ročně vyrovnat a poté můžete čerpat znovu.
Kontokorent jako záchrana
Povolený kontokorent může být velice praktická záležitost a v jistých případech i záchrana. Odešla pračka do věčných lovišť a nemáte vlastní finanční rezervu? Od toho tu je kontokorent, ušetří váš čas, zbaví vás nutnosti obíhat banky, shánět potvrzení o výši příjmu a zdlouhavě vyřizovat půjčku. Novou pračku můžete mít doma hned tentýž den.
Začátek cesty do pekel
Být majitelem účtu s možností přečerpání však vyžaduje velice přísnou sebekázeň. Postupem času jako bychom si přestali uvědomovat, že peníze na kontokorentu vlastně nejsou naše. Přestože se účet při výplatě pravidelně zaplní, na konci měsíce končí zase na absolutní nule – respektive na povoleném mínusu. Splatit kontokorent, kde není žádná pravidelná povinná splátka, bývá velice obtížné, pro mnohé dokonce nemožné, protože nejhůře se vrací sám sobě.
Konkurenční boje poskytovatelů
V současnosti zuří mezi bankami tichý konkurenční boj o klienty. V rámci této bitvy se banky snaží nabízet co nejvýhodnější služby a zaměřují se často na mladé lidi, ze kterých si chtějí vychovat stálé klienty. Proto jim nabízejí mnoho výhod. Jednou z nejčastějších je povolený kontokorent na studentském účtu, jehož majitel nemá žádný stálý příjem. Mladý člověk se tak stává dlužníkem dříve, než vydělal jedinou korunu. Koupí si úžasné boty, skvělé tričko, nejnovější telefon, zaplatí dovolenou… Vždyť rok je strašně dlouhá doba…
Výchova k finanční gramotnosti? Co to je?!