Jak fungují P2P půjčky

Proč si půjčovat od banky, když vám potřebné peníze mohou poskytnou lidé z vašeho okolí. Kouzlo P2P půjčky se začíná rozmáhat i u nás. Jak fungují P2P půjčky a proč jsou tak výhodné pro všechny strany? Na tyto otázky se budeme snažit odpovědět v dnešním článku.

Co je to P2P půjčka?

P2P půjčky fungují na jednoduchém principu. Samotný systém obchází klasické možnosti půjčky, jako jsou obchodní domy. Nahrazuje je místo toho lidmi, kteří mají volné finanční prostředky a chtějí je nějakým způsobem zhodnotit. Sejdou se tedy lidé, kteří potřebují půjčit a lidé, kteří jsou ochotni půjčit své volné finanční prostředky. Ve finále na tom vydělají všichni. Jak dlužník, tak věřitel.

Jak funguje P2P půjčka v praxi

Teorii kolem P2P půjčky jsme si řekli. Jak tedy funguje celý systém P2P půjčky v praxi? Hlavní myšlenkou je, obejít celý systém klasické půjčky. Vyhnout se tedy zbytečnému bankovnímu procesu. Jednoduše tedy přijdete na specializovaný server, který zprostředkovává P2P půjčky. Zde napíšete částku kolik chcete půjčit, případně na jaký účel. Dále projdete hodnocením a lidé vám potom mohou nabízet své peníze k zapůjčení na úrok, který jste si domluvili. Výhodou je, že na jedné půjčce se může podílet i větší skupina lidí. Každý investor přispěje určitou částkou.

Přečtěte si zajímavý článek:  Krátkodobá půjčka 2000 od ClickCredit

Na internetu můžete najít celou řadu tržišť, které se zaměřují na P2P půjčky. Tyto portály zprostředkovávají úvěry mezi lidmi. Najdou se jednoduché portály, ale i sofistikované platformy, které nabízejí pomůcky pro vhodnou investici, zprostředkování a zajištění plateb. Součástí je i patřičné zajištění smluvních vztahů, zajištění platební schopnosti či sbírání dat o uživateli a jeho schopnosti splácet. Vše je však zpoplatněno určitou částkou. Ta se liší v závislosti na poskytnutých službách a jejich kvalitě.

P2P půjčky u nás

Na českém trhu se najde řada platforem, které zprostředkovávají P2P půjčky. Tyto portály fungují na aukčním principu. Žadatel zadá maximální úrokovou sazbu a investoři poté vkládají jednotlivé nabídky. Ty se skládají s nabízenou sumou a minimální úrokovou sazbou. Žadatel pak jednotlivé nabídky odmítá nebo akceptuje.

Přečtěte si zajímavý článek:  Nebankovní půjčku v Brně zajistí Extra finance

Na českém trhu funguje služba Bankerat, která byla spuštěna na konci roku 2010. Za tu dobu bylo uspokojeno přes více jak 13 tisíc žádostí a hodnota půjček se vyšplhala na neuvěřitelných 485 milionů korun.

bankerat_big

Jaké rizika má P2P půjčka

P2P půjčka má však i svá rizika. Tím největším je skutečnost, že dlužník nevrátí peníze. Za fungování služby Bankerat tvoří podvodné půjčky jen necelá čtyři procenta všech půjček. Máte však stále možnosti klasického způsobu vymáhání pohledávky. Je zde však riziko, že částka nebude nikdy celá vymožena. Další rizika jsou v podobě zkrachované platformy a to, že služba přestane fungovat. Krach by však neměl v žádném případě investice ohrozit, neboť jsou vedeny na oddělených účtech.

P2P půjčka
Bankerat půjčka